Heraion Teikhos Antik Kenti

Heraion Teikhos Antik Kenti İstanbul- Tekirdağ karayolu üzerinde yer almakta olup, Tekirdağ’ a 10 km. uzaklıktadır.  2000 yılında başlayan kazı çalışmaları halen sürmektedir.

Kazılar ve yapılan araştırmalar kentin M.Ö. 2000 yılından M.S. 13. yüzyılın sonuna kadar kesintisiz olarak yerleşime sahne olduğunu göstermiştir.  Heraion Teikhos Antik Kenti kazılarında bulunan taş el baltaları, el yapımı pişmiş toprak kaplar gibi buluntular, Tunç ve Demir Devri’ ne aittir.

Höyük şeklindeki Yerleşimin Akropolü’ nde sürdürülen kazı çalışmaları M.Ö. 6. yy.’ dan, M.S. 1. yy’ a kadar kültür katlarının gün ışığına çıkmasını sağlamıştır. M.Ö. 8. yüzyılda Samos (Sisam) Adası’ ndan çok sayıda  yerleşimcinin şehirde ikamet etmeye başladığı bilinmektedir  Samos’ un en önemli tanrıçası olan Hera’ nın kutsanması ve şehrin Heraion Teikhos adını alması da, muhtemelen bu dönemde olmuştur. Yerleşimde ele geçen sapan taşları ise M.Ö. 6. yüzyıldaki Pers istilası döneminden kalma silahlardır. Siyah ve Kırmızı Figürlü kaplar, Kerch vazoları ise M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda Yunanistan ve bilhassa Attika Yarımadası ile olan yakın ilişkileri göstermektedir. Tunçtan ok uçları, damgalı amfora kulpları ve Hellen sikkeleri de, şehrin bir liman kenti olarak Klasik ve Hellenistik devirlerde, Yunanistan ve Ege adalarıyla olan yakın ticari ilişkilerini belgelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir