Muratlı Atatürk Evi

24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması’ nda yer alan “Göçmen Mübadeleleri” başlıklı madde gereğince, 1934 – 1935 yıllarında Bulgaristan’ dan göç eden Türklerin bir bölümünün yerleştirilmesi amacıyla bugünkü Tekirdağ İli Muratlı İlçesi ilçe merkezinde göçmen konutları inşa edilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ ün verdiği, Türkiye’ nin en modern ve planlı köyünün inşa edilmesi emri sonrasında, o günkü Çorlu ilçesine bağlı küçük bir köy olan Muratlı Köyü seçilmiştir. Yeni kurulacak modern yerleşim alanı demiryolunun kuzeyinde yer alacak, yollar birbirini tam doksan derecelik açılarla kesecek ve bütün evler bahçeli olacaktır. Ayrıca her haneye 10 dekar toprak verilecektir.

Muratlı’ da inşa edilen yeni köy projesini ve konutların durumunu bizzat yerinde görmek üzere 3 Haziran 1936 tarihinde Muratlı’ ya gelen Atatürk, bu ziyareti esnasında tren istasyonunun karşısında, Bulgaristan’ ın Pazarcık Kasabası’ ndan gelen bir aileye misafir olmuş, evin bahçesinde oturarak ikram edilen kahveyi içmiştir.

Tekirdağ İli, Muratlı İlçesi, İstiklal Mahallesi, 123 ada, 2 parselde yer alan, kerpiçten yapılma, 3 oda ve 1 mutfaktan oluşan bu ev daha sonraları Kültür ve Turizm Bakanlığınca kamulaştırılarak, orijinaline uygun biçimde restore ettirilmiş ve Muratlı Atatürk Evi adını almıştır.

Günümüzde ziyarete açık olan bu konutun içinde, etnografik özellikli yöresel malzemeler ve Atatürk’ ün Muratlı’ ya gelişine ait fotoğraflar sergilenmektedir. Ayrıca kurtuluş günleriyle ilgili belgesel gösterimleri yapılmaktadır.

Muratlı Atatürk Evi ‘nin bahçesinde o günün anısı için yapılan anıtta;

“Ey bahtlı göçmen,

Unutma 3 Haziranı,

Yurdun en büyük insanı,

Konuk oldu evinize

Sevgi sundu hepinize.” yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir